Miyofasyal Baş Ağrısı

Doç. Dr. Kamer DERE
Algoloji Uzmanı
Acıbadem Maslak Hastanesi Ağrı Kliniği: 0 (212) 304 41 90 / 4191 / 4444
Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ağrı Kliniği: 0 (212) 414 52 14 / 4444

Miyofasyal Baş Ağrısı

Miyofasyal Baş Ağrıları Nasıl Oluşur?

Miyofasyal ağrı, bir kas veya kas grubunun fasyasındaki bir tetik noktadan (trigger point) kaynaklanır. Genel olarak değerlendirildiğinde, 30-50 yaş arası kadınlarda biraz daha fazla olduğu ve ileri yaşlarda ağrıdan çok sertlik ve hareket kısıtlılığının ön planda olduğu görülmektedir.

Baştaki miyofasyal ağrılar klasik bir travma, örneğin servikal gerilim, kronik çevresel stresler, yapısal stresler, dejeneratif eklem bozuklukları ve gerilime bağlı olarak ortaya çıkabilir.

En sık olarak boyun ve bel bölgesindeki kaslarda olmak üzere vücuttaki herhangi bir kas grubunda ortaya çıkabilir. En çok tutulan kaslar C2, C3 ve C4’ten ve spinal aksesuar sinirden dal alan, sternokleidomastoid, trapez, masseter, temporal, medial ve lateral pterigoid, oksipitofrontal, splenius kapitis, splenius servisis ve suboksipital kaslardır.

Tetik noktalar aktif veya sessiz tipte olabilir. Aktif tetik noktalar kendiliğinden ağrı nedeni olup hastanın doktora müracaat etmesine neden olur. Sessiz tetik noktalar çok daha fazla oranda olup uzun yıllarca sessiz ve belirti vermeden kalabilir. Ancak bu noktaları aktif hale getirecek bir travma ile belirti verir hale gelerek kendiliğinden ağrı nedeni olabilir. Sessiz tetik noktalar ağrısız olduğu dönemlerde ilgili kas alanında gerginlik ve kas zafiyeti gibi şikayetlere neden olabilir.

Tedavisinde ilaç ve ilaç dışı yöntemler uygulanmaktadır. Tedavide en etkili olarak tetik nokta enjeksiyonları gözükmektedir. Klinik tecrübemizce de kalıcı olarak en yüz güldürücü tedavi şeklidir.

ALGOLOJİ UZMANI KAMER DERE - SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Doç. Dr. Kamer Dere'yi Takip Edin

Site Creation&Technology by GKAJANS