Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Doç. Dr. Kamer DERE
Algoloji Uzmanı
Acıbadem Maslak Hastanesi Ağrı Kliniği: 0 (212) 304 41 90 / 4191 / 4444
Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ağrı Kliniği: 0 (212) 414 52 14 / 4444

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı bel ağrısının klinikte görülen en sık nedenlerinden biridir. Belirtiler bacağa yayılan ağrı, kas spazmı ya da kramplar, bacakta his kaybı ve kas güçsüzlüğü şeklinde olabilir. Aksırma, öksürme, eğilme genellikle ağrıyı artırır. Sinir baskısının seviyesine göre ağrı, yanma, karıncalanma, uyuşma gibi belirtiler kalçadan ayak tabanına kadar çeşitli bölgelerde hissedilebilir. Çoğunlukla sadece bir taraf etkilenir. Bel omurlarının arasında yer alan diskler dayanıklı liflerden yapılmış darbe emici yastıklardır. Her disk merkezde su dolu kese olarak bilinen nükleustan ve onu çevreleyen koruyucu görevdeki sert kıkırdaktan yani anulustan meydana gelir. Sinir kökleri omurilikten çıktıktan sonra omurga ve disklerin arasındaki kendilerine ait dar geçitlerden dışarı çıkarlar. İşte ağrı ve diğer belirtiler, hasar gören (fıtıklaşan) diskin omurilik ya da sözü edilen bu sinir köklerine baskı yapmasıyla gelişir.

Anulusun yırtılması ya da çatlaması sonucu nükleus dediğimiz jel kıvamındaki maddenin dışarı çıkışıyla bel fıtığı oluşur.

Bir çok faktör bel fıtığına yakalanma riskini artırır. Bunlar belli başlı:
⦁ Sigara içme, düzenli egzersiz yapmama, uygunsuz beslenme (şişmanlık) ve gece ayakta kalma gibi diskleri zayıflatan yanlış yaşam tarzlarına sahip olma
⦁ Yaşlanma sonucu oluşan doğal biyokimyasal değişikliklerle diskin giderek sıvı içeriğini kaybetmesi ve dolayısıyla kuvvetinin ve esnekliğinin azalması
⦁ Yanlış postür (duruş), yanlış ve aşırı yük taşıma gibi belin mekaniğini bozan davranışlar, olarak sayılabilir.

Bu faktörlerin bir ya da birkaçının bir arada bulunmasıyla oluşan yıpranma ve aşınma sonucu bel fıtığı gelişir. Fıtıklaşma ani bir şekilde oluşabileceği gibi haftalar ya da aylar içerisinde kademeli olarak da meydana gelebilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığında çoğu zaman ameliyata gerek kalmadan tedavi mümkündür. İlaç tedavisi ve yatak istirahatı yapılacak ilk şeydir. Yatak istirahatıyla sinirlerin üzerindeki baskının ortadan kalkması sağlanabilir. Şikayetlerin oluştuğu ilk 24-48 saat içerisinde bölgeye soğuk uygulamak; ödem, kas spazmı ve ağrıyı azaltmak suretiyle yararlı olabilir. Ancak buz hiçbir zaman deriyle direkt olarak temas ettirilmemeli, örneğin bir havluya sarılarak en fazla 15 dakika süreyle uygulanmalıdır.

İlaç tedavisi için çeşitli ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Ancak hiçbir zaman hekime danışılmadan alınmamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki akut ağrının tanı konmadan kontrolsüz olarak kesilmesi, hastanın kendisini korumasına engel olarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Uygulanacak bir başka tedavi ise fizik tedavi yöntemleridir. Fizik tedavi ile ağrının azaltılması, kas spazmının ortadan kaldırılması, esnekliğin artırılması amaçlanır. Soğuk ve sıcak uygulama tedavileri, masaj teknikleri, germe egzersizleri fizik tedavi yöntemlerine örneklerdir.

Yukarıda sayılan tedavi yöntemleriyle sonuç alınamayan hastalara Epidural enjeksiyon önemli yarar sağlayabilir. Bu işlem baskı altında kalan sinirlerin olduğu bölgeye iğne ile girilerek, ağrı, ödem ve yangı giderici çeşitli ilaçların enjekte edilmesidir. Bu şekilde hem şikayetler rahatlatılır, hem de fıtığın bulunduğu bölgedeki sinir baskısı ortadan kaldırılır. Klinik uygulama da epidural enjeksiyon uygulanan hastaların %80 nde iyileşme sağlanabilmektedir.

Epidural enjeksiyon ile tedavide başarı sağlanamayan hastalarda veya ilk muayenede oluşan fıtığın geniş tabanlı protrüztonlar şeklinde olan hastalarda Disk İçi Lazer Tedavi olarak isimlendirilen bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Bu şekilde disk içeriğine lazer yardımıyla yüksek ısı uygulanıp diskin her taraftan merkeze doğru büzüşmesi sağlanarak fıtığın eski yerine doğru çekilmesi ve ağrı ileten sinirlerin bloke edilmesi amaçlanır. Bir diğer yöntemde disk içerisinde dejenerasyona neden olan enzimatik aktivitelerrin durdurulması ve bu enzimlerin ortamdan uzaklaştırılması için uygulanan Disk İçi Ozon Enjeksiyonları dır. Klnik uygulamada epidural enjeksiyonlar ile aynı seansta uygulanır.

Son bir yıl içerisinde bel fıtığı tedavisi için klinikte uyguladığımız bir diğer tedavide Kök hücre tedavisidir. Bacak ağrısının yukarıda sayılan yöntemlerle iyileştirildiği hastalarda fıtığın tekrar oluşumunu engellemek ve disk içeriğinin ve koruyucu anulusun dayanıklılığını arttırmak için uygulanabilir. İşlem sonrası 6-8 haftada etkisi görülmeye başlar. Yan etkisi yoktur.

Tüm yukarıda sayılan bel fıtığı tedavileri birkaç saat içerisinde hastanede yatırılarak yapılabilen ve aynı gün hastanın eve taburcu edildiği işlemlerdir.

Önemli bir nokta bu işlemi yapan doktorunuzun mutlaka Algoloji Diplomasına (Sağlık Bakanlığı onaylı) ve Yeterlilik Sınav Belgesine (Türk Algoloji Derneği onaylı) sahip olmasıdır. Mutlaka doktorunuzdan istemelisiniz.

Saygılarımla

ALGOLOJİ UZMANI KAMER DERE - SOSYAL MEDYA ADRESLERİ

Doç. Dr. Kamer Dere'yi Takip Edin

Site Creation&Technology by GKAJANS